Wiele osób dziwi się po co uprawiać warzywa na balkonie jeśli można te same bez żadnego wysiłku zakupić w sklepie? Tu jednak miłośnicy tego odpowiedzą: dla przyjemności i pewności tego co się je. Warto więc temu się przyjrzeć bliżej i czy na pewno opłaca się nam samemu bawić w domowy ogródek.

Warzywnictwo

To określenie stało się ostatnio bardzo modne. Tak zwane mieszczuchy chcą troszkę pobrudzić swoje rączki i już nie tylko sadzić kwiatki ale również zająć się warzywami. Chcą mieć pewność, że to co jedzą jest świeże i zdrowe, a co najważniejsze nie pryskane. To jest też coraz częstszy sposób na wyciszenie się po ciężkim dniu pracy. Tak zwani milenersii dążą do tego aby być jak najbliżej natury.

Świeże, z własnej uprawy warzywa nie sposób porównać do tego co możemy kupić w sklepie. Plony zbieramy zawsze w okresie dojrzałości czyli mamy je zawsze świeże i pyszne i zawsze pod ręką. To my decydujemy ile zrywamy z gałązki i na szczęście nie muszą one nie wiadomo ile leżeć w lodówce w której często tracą swoje wartości odżywcze.

Jakie warzywa możemy uprawiać na balkonie

Można szczerze powiedzieć, że gatunków warzyw jest naprawdę sporo. Jednak nie wszystkie nadają się do uprawy w pudełkach czy w doniczkach na balkonie. Te które wymaga dużo miejsca to kapusta, dynia czy warzywa które są bardzo liściaste.

Warzywa które nadają się do naszego balkonowego ogródka to: cebula, pomidor, ogórek, fasola pnąca, papryka, sałata, szczypiorek, rzodkiewka, pietruszka naciowa oraz seler naciowy.

Najważniejsze aby dobrać gatunki warzyw do wielkości balkonu, wielkości pojemników ale również do tego ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić tym temu naszemu małemu ogródkowi. Jeśli jesteś zapracowaną osobą może lepiej sobie odpuścić tworzenie takiego warzywnika, ponieważ możesz bardziej zaszkodzić sobie niż pomóc. Jeśli jednak bardzo Ci na tym zależy i chcesz to robić to warto poświęcić chociaż 30 minut dziennie swojemu ogródkowi, aby mieć pewność że wszystko rośnie tak jak byśmy tego chcieli i nie dzieje się tam nic złego. Ważne aby twój warzywnik miał dużo słońca jak i cienia, więc jeśli masz balkon ukryty od słońca albo non stop na niego świecą promienie słońca lepiej się tego nie podejmować.

Grunt to podłoże

Przy planowaniu balkonowego warzywnika trzeba pamiętać o podłożu. Tu będzie najlepsze specjalne podłoże do uprawy warzyw które dostaniemy w każdym sklepie. Nie trzeba tak jak przy uprawie gruntu przygotowywać podłoża na jesień i na wiosnę.

Rosada warzyw

Ową rosadę można zakupić w specjalnych sklepach takich jak ogrodniczych lub przygotować ją samemu. Przygotowanie samodzielnie takiej rosady nie jest trudne. Ale najpierw chyba musimy wrócić do tego co to jest ta rosada. Rosada to uprawa roślin w kontrolowanych warunkach uprawnych zanim wsadzi się je w miejsce stałego ich rośnięcia. W tym czasie zapewnia się rośliną odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz światło.

Uprawa i pielęgnacja balkonowego ogródka

Warto zaznaczyć że uprawa warzyw na balkonie jest mniej czasochłonna niż uprawa ich w ogródku.

Następny plus uprawy warzyw na naszym balkonie jest to, że mamy mniej chwastów niż w ogródkach.

Uprawa roślin jest bardzo łatwa. Warto jednak pamiętać, że gleba w ogródku na balkonie nagrzewa się dużo szybciej więc należy pamiętać o systematycznym podlewaniu. Najlepiej podlewać je o jednej porze, na przykład rano lub wieczorem co 2-3 dni. W chłodniejsze dni można je podlewać rzadziej jednak bardziej obficie.

W uprawianiu warzyw ważne jest ich nawożenie. Za idealny nawóz uznaje się biohumus, najlepiej nadaje się do roślin uprawianych na balkonie. Jest to płynny nawóz organiczny. Co najważniejsze nie ma szans na jego przedawkowanie. Poprawia on strukturę gleby oraz wzmacnia system ochronny roślin. Należy go rozcieńczać z wodą 1:20. Ważne aby był używany przy każdym podlewaniu.

Pojemniki na warzywa

Pojemniki powinny być głębokie, aby korzenie naszych warzyw miały gdzie się podziać oraz aby zbyt szybko nie wysychały. Donice również muszą być odporne na wpływ warunków atmosferycznych to jest na wilgoć, mróz i słońce. Pojemniki muszą być stabilne, wysokie. Ostatnia rzecz to drenaż, należy pamiętać o odpowiednim drenażu na dnie pojemnika. Mogą to być potłuczone gliniane doniczki lub keramyzt.

W dużych skrzyniach warto posadzić pomidory, ogórki oraz fasole pnącą. Dla takich warzyw należy przygotować podpory aby po wyrośnięciu nie zaczęły się łamać. Dla ogórków i fasoli może to być drewniana kratka.

W ciężkich, okrągłych donicach warto sadzić cebule, szczypior, pietruszkę oraz seler naciowy

W delikatnych plecionych koszach najlepiej, aby znalazła się sałata.

Podsumowanie

Z powyższego tekstu możemy śmiało dowiedzieć się czy warto zainwestować swój czas i pieniądze na zajęcie się ogródkiem warzywnym. I jak widać naprawdę warto. Warzywa na balkonie to jest opłacalna i zdrowa opcja, a co najważniejsze widzisz jak to wszystko rośnie tylko dla ciebie. Możesz zadbać o siebie dbając to co później zjesz. Balkonowy ogródek zabiera mniej czasu i wysiłku niż prawdziwy ogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here