W dzisiejszych czasach wybór w sklepach mamy wręcz przeogromny. Nie ma tu co ukrywać. W porównaniu z latami wstecz, jeszcze za poprzedniego systemu, gdzie na półkach sklepowych świeciły pustki, dzisiaj mamy prawdziwy ogrom możliwości i wyboru. Nie zawsze jednak jest on całkowicie łatwy. Mowa tu jednak o wszystkich dziedzinach życia, zarówno więc o technologii, jak i o branży spożywczej, oraz oczywiście o branży kosmetycznej. Niezależnie czy udamy się na mniejsze zakupy do naszej osiedlowej drogerii, gdzie obsługuje nas znajoma kasjerka i gdzie zakupy robimy od lat, czy też może do dużego sklepu drogeryjnego należącego do sporej sieci sklepów, która to drogeria znajduje się w wielkiej galerii handlowej, stajemy przed naprawdę niełatwym wyborem. Naszym oczom ukazuje się wiele półek z podobnymi do siebie kosmetykami. Jak wybrać ten najlepszy? Czym się kierować? Może jako główne kryterium traktować cenę, może znajomość marki, a być może jakość produktu? Nawet jeśli zdecydujemy się na znaną i powszechnie reklamowaną w mediach, telewizji, internecie, prasie czy radiostacjach, markę, posiada ona na półkach tak wiele różnych produktów, że ciężko jest sobie szybko poradzić i zakupy mogą dla niejednej osoby przerodzić się w niemały koszmar. Jak więc żyć?


Nie każda drogeria to drogeria ekologiczna


Musimy więc posiadać nieco wiedzy. Z całą pewnością powinniśmy zdać sobie sprawę, że poza faktem, iż istnieją te wszystkie szerzej reklamowane marki produktów, istnieją również marki mniej znane, zazwyczaj marki ekologiczne. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Tę zauważymy jeśli bliżej przyjrzymy się produkcji tych kosmetyków oraz ich składzie. Mianowicie w kosmetykach dostępnych w regularnej sprzedaży, a właściwie w ich składzie znajduje się wiele chemii. Jak to? Już spieszę z wyjaśnieniem. Nie zawsze cudowne działanie kosmetyku zawdzięcza się jedynie naturze. Jest tak w przypadkach gdy do czynienia mamy z kosmetykiem w pełni ekologicznym, czyli naturalnym, jednak w przypadku regularnie sprzedawanych kosmetyków rzadko kiedy tak jest. Niech nie zwiodą nas jednak hasła reklamowe typu „drogeria ekologiczna”, „czysta natura”, „zdrowy produkt”, czy „naturalne piękno”, gdyż są to jedynie chwyty marketingowe, które na pierwszy już rzut oka mają budzić nasze skojarzenia danego produktu z produktem pochodzenia ekologicznego, na co niestety bardzo często się dajemy nabrać, co tym bardziej chętnie wykorzystują nie do końca uczciwi producenci. Gdy więc spojrzymy na skład dwóch produktów, jednego ekologicznego, zaś drugiego, który oznaczenia ekologiczny nie posiada, zauważymy różnicę od razu. Zazwyczaj lista składników w tym drugim, nieekologicznym produkcie jest o wiele dłuższa. A w niej znajdziemy wiele niezrozumiałych dla nas oznaczeń, symboli oraz słów. Większość z nich to są niestety składniki chemiczne. Po co są więc one używane podczas produkcji? Otóż stosuje się je w celu poprawy koloru, zapachu, smaku czy też samego działania produktu. Dodatkowo często to właśnie za pomocą chemicznych zamienników nadaje się produktowi jego działania. Poza tym znajdziemy tu tak zwane pestycydy, czyli nic innego jak chemiczne środki konserwujące. Dlaczego producenci tak chętnie wykorzystują je podczas tworzenia swoich produktów? Odpowiedź jest prosta. Chemiczne zamienniki są często o wiele łatwiejsze w zdobyciu, są o wiele tańsze, a przede wszystkim bywają bardziej efektywne. Niezależne badania jednak jasno wykazują, że długotrwałe używanie tak stworzonych z dodatkiem chemii produktów może mieć po latach regularnego jej używania negatywny wpływ na nasze zdrowie, a pojawiające się alergie to jedynie namiastka tego z czym możemy się spotkać. W przypadku kosmetyków ekologicznych, co przyzna każda drogeria ekologiczna, nie znajdziemy w ich składzie ani śladu dodatków chemicznych, wszystkie składniki są pochodzenia naturalnego, z reguły roślinnego. Jak nie trudno się więc domyślić są one po prostu o wiele zdrowsze. Co też jasno wskazują badania.


Jak dowiedzieć się czy drogeria ekologiczna jest taka naprawdę


Nie ma niestety jednej sprawdzonej metody na to, by móc kupować jedynie kosmetyki ekologiczne bez większego problemu i bez większych starań. Nawet najbardziej godna zaufania drogeria ekologiczna ma w swojej ofercie również i produkty, które nie są pochodzenia ekologicznego. Jak więc nie dać się nabrać na tanie chwyty marketingowe tych nie do końca uczciwych producentów? Wystarczy po prostu poddać nieco szerszej analizie skład interesującego nas produktu. Listę jego składników z całą pewnością znajdziemy na opakowaniu, chociażby z jego tyłu. Nie bójmy się jednak tego robić, to wydaje się trudne jedynie na pierwszy rzut oka, a tak po prawdzie wystarczy zaczerpnąć nieco wiedzy o poszczególnych składnikach chociażby z internetu, a podczas zakupów zatrzymać się przed półką z kosmetykami nieco dłużej, by z łatwością móc przeanalizować na szybko skład produktów i wybrać ten, który w rzeczywistości jest ekologiczny, dzięki temu dowiemy się, która drogeria w naszym mieście to drogeria ekologiczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here