Czym tak naprawdę jest żywność organiczna? Jest to żywność bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów, najczęściej droższa od tej która mamy możliwość zakupu w sklepie. Jednak na pewno warto wydać troszkę więcej pieniążków jeśli dane produkty jadamy najczęściej, tak więc które produkty są warte tego aby kupić je drożej ? Poniżej kilka produktów i ich dokładny opis oraz odpowiedź na dręczące nas tematy czy te organiczne jedzenie jest na pewno na tyle dobre na jakie jest wzorowane.

Jabłka

Są cennym źródłem błonnika, szczególnie gdy jemy je surowe wraz ze skórką. Mają również składniki odżywcze które redukują ryzyko raka czy choroby serca. Więc kupowanie organicznych jabłek ma jak najbardziej sens. Jeśli jednak Cię na to nie stać warto te kupione w sklepie myć porządnie pod bieżącą wodą aby zmniejszyć ilość pestycydów.

Seler

Seler jest bardzo niskim kalorycznie warzywem który jest bogaty w witaminę C, A oraz K. Ma również w swoim składzie potas, kwas foliowy oraz mangan. Aby pozbyć się pestycydów i bakterii należy przez bardzo długi czas myć go pod bieżącą wodą

Truskawki i wiśnie

Oba te owoce są doskonałym źródłem witaminy C. Warto więc rozważyć kupowanie ich od lokalnych dostawców czy na targowisku. Są na pewno świeższe i przyjaźniejsze dla środowiska niż te które musiały przebyć do nas długą drogę aby trafić na nasz stół. Niestety często truskawki czy wiśnie w supermarketach to sztucznie wyhodowane owoce które możemy dostać nawet zimną, a ich smak niczym nie przypomina tych które możemy zjeść latem tusz po zerwaniu z krzewu.

Gruszki

Warto zauważyć że średniej wielkości gruszka zawiera około 13 kalorie. Zawiera również witaminę C oraz błonnik. Niestety ale gruszki są bardziej narażone na działanie pestycydów niż inne owoce. Warto więc przed ich zjedzeniem dokładnie je umyć pod bieżącą wodą nawet te które zakupiliśmy w sklepie ze zdrową żywnością.

Winogrona

To bardzo smaczne owoce które warto sobie przygotować na deser czy jako przekąskę. Winogrona są źródłem witaminy C i K, a dodatkowo nie zawierają wiele kalorii. Najlepiej starać się unikać winogron z importu, ponieważ zawierają dużą ilość pestycydów. Te organiczne winogrona najlepiej kupować dla dzieci i kobiet w ciąży.

Ziemniaki i marchew

Większość ziemniaków i marchwi niestety ale jest pryskana i silnie nawożona, więc kupowanie ich w sklepach z organiczną żywnością jest bardzo dobrym pomysłem. Ziemniaki posiadają witaminę C, B6 oraz potas, magnez i błonnik. Marchew za to jest bogata w witaminę A i K. Oba warzywa są bardzo dobrym źródłem błonnika. Tak więc na pewno warto zakupić tutaj produkt organiczny. Dla nas to większy komfort oraz wiedza to co jemy i że nie było pryskane oraz nawożone nie wiadomo czym.

Mleko

Mleko które możemy dostać na tradycyjnej farmie często zawiera sztuczne i nie zdrowe składniki. To dlatego, że krowy często są karmione paszą z dodatkiem hormonów aby dzięki temu zwiększyć ilość mleka. Warto więc naprawdę szczególnie dzieciom zakupić mleko organiczne, wtedy mamy pewność że jest ono całkowicie naturalne.

Wołowina

Na pewno warto zakupić organiczną wołowinę, mamy większą pewność że nie zostały do niej dodane sztuczne hormony i antybiotyki. Mięso to jedno z najczęstszych potraw jakie są w naszym domu przygotowywane dlatego z szczególną uwagą należy się jemu poświęcić i dokonać odpowiedniego wyboru przy jego zakupie.

Organiczne produkty dla dzieci

To chyba najważniejszy aspekt tego tematu. Każda matka chce dbać o swoją pociechę jak najbardziej i podawać jej jak najlepsze jedzenie z sprawdzonego źródła. Jak wiemy system odpornościowy takiego malucha jest słabszy niż dorosłego człowieka, a pestycydy zawarte w żywności mogą mieć bardzo negatywny wpływ na tego małego człowieka. Kupując więc produkty organiczne mamy pewność, że są one całkowicie zdrowe oraz przyjazne dla naszego dziecka. Oczywiście nie możemy też przesadzać, dziecko powinno również uodpornić się na inne produkty, dlatego wszystko należy podawać z głową i przemyśleniem

Ważne terminy

Kupując organiczne produkty warto zwrócić uwagę na etykiety danych produktów, aby mieć pewność że na pewno kupujemy to czego oczekujemy a nie kota w worku. 100% organiczne to znaczy że wszystkie produkty które znajdziemy w środku na pewno są zdrowe i bezpieczne, bez obaw warto kupić ten produkt. Organiczne to znaczy że żywność posiada co najmniej te 95% organicznych składników. To i tak bardzo dobry wynik, więc na pewno warte te produkty są naszej uwagi. Składające się z organicznych składników to znaczy że owy produkt posiada co najmniej 70% tych oto składników organicznych. Wciąż więc jest wart zakupu jeśli myślimy o tym aby jest świadomie i zdrowo.

Produkty organiczne za które nie warto przepłacać.

Niestety ale są produkty organiczne które kompletnie nie są nam potrzebne do szczęścia a kosztują nie zbyt mało. Tak więc na spokojnie można je kupić w osiedlowym sklepiku, ponieważ nie będą zawierały dużej ilości pestycydów. Należy jednak pamiętać o ich dokładnym umyciu pod bieżącą wodą. Nie warto na pewno tyle ryzykować. Do owych produktów zaliczają się: banan, brokuł, kabaczek, kiwi oraz ananas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here