Z miesiąca na miesiąc na półkach sklepowych pojawia się coraz to więcej różnorodnych produktów. Nie ma w tym nic dziwnego, po długich latach, gdy w sklepach panowały pustki (jeszcze podczas poprzedniego systemu), w dzisiejszych czasach producenci coraz to chętniej sięgają po nowe rozwiązania, a klienci lubią poczuć, że mają naprawdę duży wybór. Nie jest to jedynie kwestia zadowolenia klienta. Dotyczy to również tego, iż klienci są coraz bardziej świadomi i coraz większa liczba z nas stara się robić zakupy odpowiedzialnie. Dlatego też idąc do sklepu, nawet do drogerii, możemy coraz częściej dostrzec dwie półki, jedną z produktami regularnymi, drugą zaś z produktami oznaczonymi jako produkty pochodzenia naturalnego, ekologicznego. Mimo, iż te drugie bardzo często są nieco droższe, wielu z nas coraz chętniej po nie sięga. Dlaczego tak jest?

Fluid mineralny jest po prostu zdrowszy od zwykłego fluidu

Dostępność produktów pochodzenia ekologicznego nikogo już dzisiaj nie dziwi. Jest ona po prostu niezwykle powszechna. Nawet w najmniejszych sklepach z kosmetykami znajdziemy dział poświęcony właśnie kosmetykom naturalnym, nie wspominając już o tych większych, sieciówkowych drogeriach. Kosmetyki naturalne wydawać by się mogło, na stałe już zagościły na sklepowych półkach, a coraz częściej odwiedzają one również i nasze domy. Dlaczego tak jest? Otóż produkty pochodzenia ekologicznego są po prostu zdrowsze. Oczywiście nie jest tak, że gdy użyjemy produktu regularnego, z całą pewnością się przez niego poważnie rozchorujemy. Tak być po prostu nie może. Produkt wprowadzony do regularnej sprzedaży pod żadnym pozorem nie może powodować u nas żadnych poważnych chorób, nie może więc zagrażać w żadnym stopniu naszemu zdrowiu, ani tym bardziej życiu (oczywiście poza ciężkimi do przewidzenia reakcjami alergicznymi w poszczególnych przypadkach), jednak niezależne badania jasno i nieubłaganie wskazują, że długotrwałe korzystanie z takich regularnych produktów tworzonych z użyciem wielu dodatków pochodzenia chemicznego może mieć po latach zgubny wpływ dla naszego zdrowia. Tutaj jednak w opozycji stają produkty ekologiczne, takie jak na przykład między wieloma innymi właśnie fluid mineralny.

Wystarczy po prostu spojrzeć na skład

Analiza składu może wydawać się dla nas przysłowiową czarną magią. Tak po prawdzie nie ma w tym nic trudnego. Owszem, jeśli pójdziemy do drogerii bez wcześniejszych, większych lub mniejszych, przygotowań i bez odpowiedniej wiedzy, nawet kilkukrotne przeczytanie etykiety na fluidzie sprzedawanym regularnie oraz na fluidzie oznaczonym jako ekologiczny czy mineralny, niewiele nam powie i tak zupełnie szczerze pisząc będziemy mieli jeszcze większy, pisząc kolokwialnie, mętlik w głowie niż wcześniej. Dlatego też z całą pewnością należy nabyć nieco odpowiedniej wiedzy, by móc dokonać odpowiedzialnego i w pełni słusznego wyboru. Nie jest to jednak wiedza skrzętnie ukrywana i wystarczy po prostu wpisać odpowiednie hasła w pole tekstowe wyszukiwarki stron internetowych, by móc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Zacznijmy więc od tego, iż zarówno fluid mineralny, jak i inne produkty pochodzenia ekologicznego w składzie mają o wiele mniej składników niż te które nie są oznaczone jako produkty ekologiczne. Wiąże się to z faktem, iż w regularnie sprzedawanych produktach, a właściwie w ich składzie znajdziemy bardzo często szereg sztucznych, chemicznych składników, których w produktach ekologicznych jest po prostu brak. Wszelkiej maści konserwanty, wzmacniacze zapachu (czasami nawet i smaku!) oraz wzmacniacze działania pochodzenia chemicznego są czymś czego chętnie chwytają się producenci podczas produkcji. Chemiczne zamienniki są po prostu o wiele bardziej wydajne, efektywne, tańsze i po prostu łatwiejsze w zdobyciu niż w pełni naturalne składniki. Stąd też tak często i chętnie są one wykorzystywane podczas produkcji. W przypadku produktów ekologicznych, takich jak wspomniany nieco wcześniej na przykład fluid mineralny, podczas produkcji nie używano żadnych środków chemicznych, a wszelkie składniki danego produktu, na przykład naszego fluidu są w pełni naturalne. Warto również wspomnieć, iż produkty ekologiczne praktycznie nigdy nie są testowane na zwierzętach, czego nie można powiedzieć o regularnie sprzedawanych produktach. Z tego też faktu, produkty pochodzenia ekologicznego z reguły są nieco droższe niż produkty sprzedawane regularnie bez oznaczeń produkcji ekologicznej. Z całą jednak pewnością warto dopłacić te parę złotych do produktu, szczególnie jeśli poddaliśmy analizie jego skład i wiemy z czym mamy do czynienia lub w przypadku, gdy mamy do czynienia z produktem certyfikowanym. W przypadku oznaczenia odpowiednim certyfikatem mamy pewność, że producent nie wprowadza nas w błąd i zarówno jego produkcja jest w pełni ekologiczna, jak i półprodukty, które kupuje on od dostawców pochodzą z gospodarstw ekologicznych, a w przypadku tego typu produkcji pieczę sprawuje nad nią szereg aktów prawnych, które w jasny sposób wskazują kto i kiedy może pozwolić sobie na to, by nazywać swoją produkcję mianem ekologicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here