W strefie internetu gdzie informacji na temat biokosmetyków jest naprawdę dużo, może warto przyjrzeć się dokładniej temu co tak naprawdę robią biokosmetyki, czym są oraz jakie mają działanie.

Poniżej aż 7 faktów na temat biokosmetyków.

1 Nie każdy bio kosmetyk okazuje się naturalny!

Niestety ale producenci kosmetyków wykorzystują coraz większą popularność kosmetyków bio czy naturalnych. Z naturą najczęściej nie mają niestety nic wspólnego. Nazwy sugerujące więc bio-nawilżanie czy eko-pielęgnacją są często jedynie tylko nazwą. Warto więc sprawdzać dokładnie etykiety jeśli akurat dany produkt nas zainteresował.

2.Sama definicja nie jest prawnie uregulowana

Powszechnie przyjmuje się że kosmetyki naturalne produkowane są z naturalnych składników takich jak rośliny i minerały. W kosmetykach naturalnych mogą znajdować się również substancje pochodzenia zwierzęcego jednak przy tym żadne zwierze nie może ucierpieć. Samo pojęcie kosmetyki naturalne jest bardzo szerokie w ramach którego mieszczą się różne rodzaje kosmetyków naturalnych charakteryzowanych odpowiednio przez konkretne organizacje certyfikujące. Oznacza to w skrócie, że każda organizacja przyznają dany certyfikat może przyjąć odmienną kategoryzacje kosmetyków naturalnych i może stosować odmienne kryteria przydzielania certyfikatu Jednak kluczową kwestią jest, że wszystko musi odbywać się z zachowaniem pewnego minimum ustalonego w COSMOS (Europejskie Standardy dla Kosmetyków Naturalnych) Jest to zbiór standardów dla producentów kosmetyków naturalnych ustalony przez najwyższe europejskie organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne. Oznacza to że producenci kosmetyków muszą trzymać się niezbędnego minimum ustalonego w COSMOS a wszystkie inne kwestie mogą ustalać według własnych upodobań.

3 Kosmetyki naturalne maja swój podział

Biokosmetyki to inaczej kosmetyki organiczne. Te kosmetyki mają najbardziej rygorystyczne wymogi. W składzie takich kosmetyków musi znajdować się największa ilość składników naturalnych pochodzące z upraw ekologicznych czyli upraw które stosują rolnictwo ekologiczne lub z kontrolowanych zbiorów. Takie uprawy muszą spełniać konkretne normy dotyczące kwestii środowiska, nawozów oraz GMO.

4.Jakość ocenia się po składzie a nie cerytyfikacje

Sama idea kosmetyków naturalnych wywodzi się bezpośrednio od chęci stworzenia produktów jak najbardziej bliskich naturze. Bardzo często mamy ogromny dylemat z wyborem wysokiej jakości kosmetyku naturalnego. Skład kosmetyku ma kluczowe znaczenie i to właśnie on mówi nam o danym produkcie najwięcej. Takie składniki mogą być umieszczone na początku etykiety ale również na jej końcu. Certyfikat dają pewną gwarancje jednak to nie jest to nie jest pewność. Certyfikat tak naprawdę certyfikowany nie jest równy. Każdy może oznaczać zupełnie coś innego. Warto również wiedzieć że certyfikat nie dają nam pewność że ten produkt jest dobry. Jednak również znajdują się produkty które nie mają tych certyfikatów a są naprawdę dobre i naturalne. Certyfikat nadaje prestiżu samemu produktowi jednak danie takiego certyfikatu jest również drogie więc taki produkt może być zatem droższy.

5.Kosmetyk naturalny nie zawsze jest droższy niż kosmetyki syntetyczny

Chodzą mity że kosmetyki te zdrowe, naturalne są o wiele droższe od reszty kosmetyków które możemy dostać w drogerii. Niestety są to wyłącznie tylko mity. Bardzo często jest tak że kosmetyk naturalny kosztuje praktycznie tyle samo co kosmetyk z drogerii. Wszystko tak naprawdę zależy od producenta. Owszem zdarzają się produkty droższe jednak skład takich produktów jest o wiele lepszy niż kosmetyków syntetycznych. Dlatego może czasami warto zapłacić troszkę więcej ale mieć pewność że to co nakładamy na naszą twarz jest dobre i naturalne.

6.Skuteczność jest o wiele lepsza

Działanie kosmetyków naturalnych jest na pewno o wiele lepsze niż zwykłych kosmetyków które możemy dostać w drogerii. Jednak ten kto użył chociaż raz kosmetyku naturalnego nigdy już nie wróci do kosmetyków syntetycznych. Bo jeśli mamy do wyboru produkt z naturalnym składem a produkt chemiczny to bardzo logiczne który wolimy wybrać.

7.Kosmetyki naturalne nie tylko do pielęgnacji skóry.

Następny mit to to że myślimy iż naturalne kosmetyki są tylko do pielęgnacji naszej skóry. Jednak jest to bardzo mylne. Na naszym rynku pojawią się już naturalne kosmetyki do makijażu, pielęgnacji włosów czy higieny intymnej. Również są produkty dla mężczyzn jak i dla dzieci. Pojawiają się również perfumy naturalne. Może to dziwnie brzmi ale jednak powstają takie rzeczy!

Podsumowanie

Jak widać nie wszystko wygląda na takie jakim jest. Dużo wokół nas niedomówień, mitów na temat kosmetyków naturalnych. Wydaje mi się że w tych 7 punktach na pewno rozwiałam wszystkie dylematy. Podsumowując więc nie każdy kosmetyk bio jest naturalny, sama definicja takiego słowa nie jest do końca prawnie uregulowana. Kosmetyki naturalne mają bardzo ważny podział na który musimy przy ich zakupie zwracać uwagę. Jakość kosmetyku nie jest zależą od certyfikatu a etykiety. Kosmetyki naturalne nie zawsze są droższe od tych drogeryjnych. Skuteczność tych kosmetyków jest o wiele lepsza i na sam koniec naturalne kosmetyki to nie tylko kosmetyki do pielęgnacji skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here